Merhabalar arkadaşlar, Sitemizi programlama ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızın türkçe içerik konusunda çektiği sıkıntılar düşünülerek soru/cevap şeklinde bir etkileşimde bulunabilmesi için kurduk. Umuyoruz hepimiz için güzel bir deneyim olur. Hasscript Ekibi

Sorunuz mu var? Belki de çoktan soruldu..

0
REST CRUD işlemleri için hangi http status kod standartları nelerdir?

Açık 1 Cevaplar 69 Gösterim Genel Kavramlar
Rest service ile CRUD işlemlerimi yapmaktayım. Ancak bu işlemler sırasında dönülecek olan http status kodları nasıl olmalıdır?

CREATE yapmak isterken eğer var ise "zaten var" olduğunu , düzgün yaratılınca dönülecek status,  veya delete işemi sonrasında düzgünce silindiyse başka hata alındıysa başka status kod dönülmesi gerekir, Bunu neye göre belirlememiz lazım, standardı nedir bunun.

1 cevap

0

Bir sürü HTTP kod var. Listesine https://www.w3.org/Protocols/rfc2616/rfc2616-sec10.html buradan bakabilirsin. Bence kodların isimleriyle yaptığın işlemleri eşleştirmeyi düşünebilirsin ama genel kullanımda bariz olan kodlar var. Mesela yaptığın işlem başarılı ise, yani ekleme yapıyorsun doğru, silme yapıyorsun doğru, arattırıyorsun sonuç var bu durumlarda 200, aradığın kaydı bulamadın 404, hata oluştu 500 gibi kullanabilirsin.

Gerçi kayıt oluşturulmasıyla alakalı 201 de varmış ama ben hangisini kullanırım bilemedim. Bir liste şeklinde aşağıdaki resimden de bulabilirsin birşeyler. Ben de yeni gördüm güzel bir diagrammış.

https://i.stack.imgur.com/whhD1.png

(4.3k puan)